Crypto.com’dan Malta lisansı yolunda büyük adım

Crypto.com’dan Malta lisansı yolunda büyük adım

Avrupa’daki kripto pazarında daha güçlü bir role sahip olmak isteyen Hong Kong merkezli Crypto.com, Malta Finansal Hizmetler Otoritesi’nden (MFSA) iki lisans için ön onay aldı. Lisanslar ödeme şirketlerinin nasıl çalışabileceğini ve hangi hizmetleri sağlayabileceğini belirtiyor.

Ön onay aşaması, onay aşamasına geçerse Crypto.com bir süre sonra ödeme hizmetleri sunmaya ve MFSA denetimine sahip lisanslı bir finans kurumu olarak e-para çıkarmaya başlayabilir. Borsa ayrıca, Malta Sınıf 3 Sanal Finansal Varlıklar lisansıyla müşterilerinin kripto varlıklarını şirket içinde yönetebilir ve saklayabilir.

Crypto.com CEO’su Kris Marszalek konuyla ilgili olarak, MFSA koşullarının tam anlamıyla karşılandığı zaman lisansların alınacağını belirtti ve şu an alınan ön onayın sadece prensip açısından verildiğini söyledi. Marszalek, şartların ne olduğuyla ilgili ise detay vermedi.

Avrupa Komisyonu’nun son olarak, Kripto Varlık Piyasaları (MICA) adında kapsamlı bir çalışma sunduğu da düşünüldüğünde Crypto.com bu lisansları alırsa kıta üzerinde önemli bir pozisyon elde etmiş olacak.

Devletler nezdinde kripto para regülasyonlarına uymak borsalar için zor olsa da, Marszalek, Malta’nın bu anlamda en net kurallara sahip ülke olduğunu söylüyor.

Crypto.com CEO’su Marszalek ise, MICA kurallarının devreye girmesiyle lisansların kendilerine, lisans olmayan şirketler karşısında çok ciddi avantajlar sağlayacağını ve tüm Avrupa’daki dijital varlıklar yasalarına uyma şansı vereceğini belirtti.