Litvanya, el koyduğu Bitcoin, Ethereum ve Monero’yu sattı

Litvanya, el koyduğu Bitcoin, Ethereum ve Monero’yu sattı

Litvanya’nın vergi kurumu, ele geçirdiği kripto paraları sattı. Bu satış, Litvanya için bir ilkti.

Yerel haber organlarından Delfi’nin bildirdiği üzere, Devlet Vergi Müfettişliği tarafından satılan Bitcoin, Ether ve Monero için işlemlerin bir gün sürdü. Buradan elde edilen gelirden devlet bütçesine de 6.4 milyon euro aktarıldı.

Haberde ayrıca kurumun bu kripto paraları Şubat ayında ele geçirdiği ifade edildi. Kripto paralara neden el konulduğu ise henüz bilinmiyor.

Bugüne kadar birçok devlet, yasa dışı faaliyetler kapsamında çok sayıda kripto paraya el koydu. Yakın zaman önce Amerika Birleşik Devletleri, darknet pazar yeri Silk Road’a ait olan 70 bin BTC’yi ele geçirdiğini duyurdu. Bu BTC’lerin değeri, mevcut fiyatlarla 1 milyar 344 milyon dolar yapıyor. ABD’nin bugüne kadar ele geçirdiği Bitcoin’lerin miktarı 250 bin civarında. Bunların birçoğu açık artırmalarla satıldı.

Diğer yandan Bulgaristan, 2017’de düzenlediği bir operasyon sonucunda organize suç örgütünden 213 bin 519 BTC ele geçirmişti. Bu Bitcoin’lerin değeri de bugün 4 milyar doların üzerinde ve ülkenin Bitcoin varlığının altın rezervlerini geçtiği söyleniyor. Bitcoin’lerin akıbeti bilinmiyor.