Sahte DeFi token’ıyla yarım saatte 50 bin dolarlık vurgun

Sahte DeFi token’ıyla yarım saatte 50 bin dolarlık vurgun

DeFi sektöründe dolandırıcılara kaptırılan paraların sonu maalesef gelmiyor. Son olarak Yearn.Finance kurucusu Andre Cronje’nin yeni ürününün ismini kopyalayan dolandırıcılar fırsatı kaçırmadı.

Yearn Finance yaratıcısı Andre Cronje’nin, yeni borç verme ve alma ürünü olan Deriswap’ı tanıtmasının ardından fırsatçılar hemen harekete geçtiler. Bir dolandırıcı yarım saat gibi kısa bir sürede 53 bin doları cebine koymayı başardı.

Konuyla ilgili atılan bir tweet ise durumu net şekilde özetliyordu:

“Andre yarım saat önce Deriswap’la ilgili bir güncelleme açıklaması yaptı. Daha sonra biri DWAP adında sahte bir token üretti. 15 dakikada 60 adresten 150’den fazla ETH gönderildi. Veeee hepsi gitti. Bir projeye atlamadan önce Etherscan’de birkaç dakika kontrol edin. Bu çok da zor değil”

Cronje sektörde, dokunduğunu altına çeviren Frigya kralı Midas’a benzetiliyor ve projeleri büyük ilgi görüyor. Arzı sınırlı olan YFI, yaz aylarındaki DeFi furyasında 42 bin dolara kadar yükselmiş daha sonra ise Ekim ve Kasım aylarında 7 bin dolar ile dibi görmüştü. Ancak yeniden toparlanmayı başaran YFI şu anda 24 bin dolar civarında işlem görüyor.

Cronje’nin başarılı projeleri yatırımcıların da dikkatinden kaçmıyor. Son olarak Keep3r Network ve Eminence’a ciddi yatırımlar yapılmıştı. Hatta Eminence’ta kontroller tam bitmeden yapılan açıklamanın ardından gelen yatırımlar hacker’ların gözünden kaçmamış ve büyük miktarda fon çalınmıştı.

Ancak Cronje bu durumdan ders almış olmalı ki, yeni projesini tanıtırken ortaya bir token koymadı. Bu, muhtemelen yatırımcıların hemen yatırım yapmasını ve olası bir kaybı önlemek içindi. Ama fırsatçılar da boş durmadı! Yeni projeyi duyan dolandırıcılar anında sahte projeler ürettiler ve merkeziyetsiz borsa Uniswap’ta DWAP token’ları yarattılar. Bilindiği üzere Uniswap’ta token yaratmak çok kolay ve herkes yarattığı token için işlem çiftleri açabilir, bir havuz başlatmak için iki tarafa da likidite sağlayabilir. Bu yeni tarz piyasa ile yatırımcılar işlemlere katılmakta özgürdürler.

20 dakikada 162 ETH ile havuzu boşalttı

Deriswap’ın açıklanmasından sonra, bir dolandırıcı sahte DWAP token’ları üretti ve Uniswap havuzuna 72.4 ETH sağladı ve burada birkaç işlem yaparak saf trader’ların ilgisini çekmeyi başardı. 20 dakika sonra ise 162.3 ETH ile tüm havuzu boşalttı. Bu süre içinde dolandırıcı 90 ETH yani yaklaşık 53 bin doları cebine koymayı başardı.

Bu dolandırıcılığın yaşanmasının ardından ise Uniswap’ta 30 DWAP havuzu daha yaratıldı. Dolandırıcılar burada da birkaç ETH kazanmayı başardılar.

DeFi sektöründe sürekli olarak dolandırıcılık olaylarının olmasının nedeni tabii ki kolay token üretilebilmesi ve bu paraların da istenildiği zaman merkeziyetsiz borsada listelenebilmesi… Bilindiği üzere merkezi borsalarda token listelemek genelde çok pahalı ve ciddi şekilde kontrol ile denetim gerektiriyor. Ancak merkeziyetsiz borsada denetim ve kontrol süreci yok. Bu da dolandırıcıların, kısa sürede para kazanmak isteyen kullanıcıları kolayca avlamasına sebep oluyor.