Amerikalı Bitcoin yatırımcılarına yüz binlerce dolarlık vergi borcu mektubu

Amerikalı Bitcoin yatırımcılarına yüz binlerce dolarlık vergi borcu mektubu

ABD İç Gelir Servisi (IRS) yine kripto para kullanıcı ve yatırımcılarına vergi mektupları yollamaya başladı. Ancak bu kez durum biraz farklı… Gönderilen mektuplarda yatırımcıların yüzbinlerce dolar borçlu oldukları belirtiliyor.

CoinDesk’in aktardığına göre kripto para vergi hizmeti sağlayan bir şirket olan CryptoTrader.Tax, sorunu bu hafta başında, CP2000 bildirimlerine bağlı olarak birçok şikayet alınca fark etti. CP2000 bildirimleri, IRS’e verilen kullanıcı bilgileriyle, yapılan ödeme arasında tutarsızlık olmasıyla gönderiliyor. Bu bildirimlerin bazıları da ABD’nin en büyük borsalarından biri olan Coinbase kullanıcılarına da gönderildi. Bu trader’ların, toplamda yüz binlerce doları ödeyemedikleri belirtilen uyarılar aldıkları bildirildi.

IRS nasıl bir hata yaptı?

Kripto vergi uzmanlarına göre ise IRS burada bir hata yaptı. Hatanın ise teknik bir karmaşıklıktan ortaya çıktığı anlaşıldı. Coinbase kendi kullanıcılarının bilgilerini IRS’e iletirken 1099K adlı dosya formunu kullanıyor. Diğer borsalar ise 1099 ya da 1099B’yi kullanıyor. CryptoTrader.Tax CEO’su David Kemmerer, 1099K bildirimlerinin dosyalamalarda karmaşa çıkarabileceğini ve tutarsızlık varmış gibi gösterebileceğini belirtti, çünkü bu dosyalarda tüm sezonun işlemleri veriliyor ve kullanıcı sanki kazandıkları ve kaybettiklerini göstermeden, rapor edilmemiş şekilde çok büyük kâr etmiş gibi görünüyor. IRS de doğal olarak bu kârların vergisini talep ediyor:

“1099-K formu kripto para borsalarının kullanabileceği bir form değil. Bu bildirim şekli, sizin Uber, Lyft, Etsy gibi 3. taraf şirketlerden direkt olarak ödeme aldığınız platformlar için tasarlandı. Ancak Coinbase gibi bazı önemli kripto para borsaları da bu formu kullanmayı daha doğru buldu”

CP2000 bildirimleri alan kullanıcıların da sorunu çözmek için IRS’e kazançlarını ve kayıplarını detaylı olarak bildirmesi gerekiyor. IRS ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

IRS 2019 ve 2020 yaz aylarında yanlış raporlanmanın ve vergi kaçırmanın önüne geçmek için ülke çapındaki birçok kullanıcıya bildirimlerini doğru şekilde yapmaları için mektup yollamıştı.