75 milyar dolara yön veren Avustralyalı şirket, Bitcoin trenine atlıyor

75 milyar dolara yön veren Avustralyalı şirket, Bitcoin trenine atlıyor

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenmiş bir yatırım şirketi olan ve yönetimi altında 100 milyar Avustralya doları (yaklaşık 75 milyar ABD doları) bulunan Pendal Group da Bitcoin yatırımına karar veren firmalar arasına dahil oldu.

“Dev isimler Bitcoin’i övüyor”

Avustralya medyasına konuşan şirketin tahvil ve gelirden sorumlu yöneticisi Vimal Gor, Bitcoin’in ana akım benimsenme oranın ciddi şekilde artmasından sonra şirketin, dünyanın en büyük vadeli işlem borsası Şikago Ticaret Borsası’nda (CME) Bitcoin vadelilerine yatırım yapma kararı aldığını söyledi. Gor iki büyük serbest yatırım fonu uzmanı olan Stan Druckenmiller ve Paul Tudor Jones’u kastederek şu ifadeleri kullandı:

“Serbest yatırım fonlarının dev isimleri Bitcoin’i övüyor. Şirketler uzun zaman uzak durdular ama müşteri talebi onların harekete geçmesine neden oldu. Uzun yıllardır müşterilerimiz için altın yatırımı yapıyorduk. Şimdi aynısını Bitcoin ile de yapacağız”

“Devlet tahvili gibi yatırımlar ölü varlık olacaklar”

Gor’a göre; merkez bankalarının sert para basma politikaları ve düşen gelir faizleri, varlıklı kişilerin artık devlet tahvillerine olan ilgisini azaltıyor. Gor konuyla ilgili olarak, “İnsanlar altın ve kripto paralar gibi değişik alternatiflere yöneldikçe, devlet tahvili gibi yatırımlar ölü varlık sınıflarına dönecekler” yorumunu yapıyor.

Bu yıl yaşanan pandeminin, ekonominin dijitalleşmesini tetiklediğini belirten Gor, kripto paraların etrafta olmasıyla küresel finans sisteminin, önümüzdeki yıllarda kendi kendine ve basitçe evrileceğini söyledi:

“Bitcoin herkesin vârolduğunu bildiği bir hamamböceğidir ve onu yok edemezler. Dolayısıyla da yasaklayamazlar”