Bitcoin fiyatı, Binance’teki BTC/TUSD çiftinde 82,000 doları gördü

Bitcoin fiyatı, Binance’teki BTC/TUSD çiftinde 82,000 doları gördü

Bitcoin’in fiyatı her geçen gün artmaya devam ediyor ve yatırımcılar en yüksek nokta olan 20 bin dolar seviyesinin de kırılmasını merakla bekliyor. Tüm bunlar olurken garip olaylar da yaşanıyor. 190 dolarlık Bitcoin işlemi için 47 bin dolarlık işlem ücreti ödenmesinin ardından sabah saatlerinde dünyanın en büyük borsası olarak gösterilen Binance’de bir anlık da olsa Bitcoin fiyatı müthiş bir seviyeye ulaştı.

Bitcoin fiyatı BTC/TUSD çiftinde 82 bin dolara dokundu

‘Sadece kripto evreninde olur’ denilecek olayda Bitcoin fiyatı 20 bin doları da aştı ve 82 bin dolara kadar çıktı. Ancak bu hareketin hemen ardından da düştü. Binance’deki BTC/TUSD grafiğine göre, TSİ sabah 8.00 civarında Bitcoin uzun bir yeşil mum fitili açtı ve 16 bin 626 dolardan başlayan fiyat 82 bin dolara kadar çıktı. Bu 60 dakikalık hareket 16 bin 635 dolarda sona erdi.

Bitcoin’in ABD doları paritesindeki diğer sabit coin çiftleri (USDC, BUSD, DAI, PAX, ve USDT) ise bu hareketten etkilenmediler. İşlem hacimlerinde de bu hareket esnasında bir anormallik görülmemesi de dikkat çekti. Hacimde bir artış olsa da düzen dışına çıkan hiçbir şey yoktu.

Peki ne oldu?

Ne olduğunu bilmek şu an için zor gözüküyor ancak bu garip fiyat artışı esnasında işlem hacminin göreceli olarak düşük kalması, Twitter’da hiç kimsenin bu hareketi görmemesi ve dile getirmemesi gibi faktörler bir hataya işaret ediyor. Uzmanlar insan hatası denilebilecek bir olay sonucunda bazı piyasa emirlerinin sırayla aktive olabileceğini ve emirlerin son olarak da 82 bin dolarlık seviyeye dokunmuş olabileceğini belirtiyorlar. Çünkü, normal şartlarda fiyatın organik şekilde bu seviyeye gelmesi için inanılmaz büyük likiditenin sağlanması ve paranın el değiştirmesi gerekiyor. Dolayısıyla tüm bu şartlarda bir hata oluşma durumu en yüksek ihtimal.