0x coin nedir ve 0x coin nasıl alınır? Detaylı kripto rehber

0x coin nedir ve 0x coin nasıl alınır? Detaylı kripto rehber

Kripto para birimi endüstrisi gittikçe daha popüler hale geliyor, borsalar günde milyarlarca dolar değerinde işlem gerçekleştirmeye başladı ve bu da onları kripto ekosisteminin ayrılmaz bir parçası haline getirdi.

Bununla birlikte, bu merkezileştirilmiş borsaların çoğu zayıf çözümlere sahip, kimlik hırsızlığına ve coin kaybına yol açan hack’lere eğilimliler.

Bu nedenle, token’ların sorunsuz bir şekilde değiş tokuş edilmesi için merkezi olmayan bir protokolün oluşturulması son derece önemli. Bu konuda da karşımıza 0x çıkıyor. Peki 0x nedir ve 0x nasıl alınır? 0x hakkında önemli ilgiler.

0x coin nedir?

0x kısaca, ERC20 token’larının Ethereum Blockchain’de işlem görmesini sağlayan açık, izinsiz bir protokol. 2016 yılında kurulan 0x platformunun ZRX adında token’ı da bulunuyor.

0x merkezi olmayan borsalar sorununu çözüyor ve ücret talep etmiyor. Şu anda merkezi olmayan borsalar doğrudan bir Blockchain’e güvenme eğilimindeler. Bu nedenle borsa üzerinde yapılan her şey işlem ücretlerine tabi oluyor.

0x, herhangi bir ERC20 token’ının merkezi olmayan bir borsa üzerinden işlem görmesine izin vererek 0x protokolünün kullanıcılara uygulamalar ve pazarlar arasında token’ları ücretsiz bir şekilde transfer etmenin bir yolunu sunuyor.

Projenin geliştiricileri her varlığın, Ethereum Blockchain‘ini kullanan merkezi olmayan bir borsa üzerinde token’laşacağı ve takas edilebileceği bir dünya öngörüyorlar.

0x’in token’ı ZRX şu anda CoinMarketCap’e göre 29. sırada yer alıyor ve değeri yaklaşık olarak 1.30 dolar seviyesinde.

0x – ZRX nasıl alınır?

ZRX’i, düşük komisyon ücretleri ve stabil altyapısıyla kısa zamanda popüler bir borsa haline gelen Binance‘i kullanarak alabilirsiniz.

Binance kayıt linki üzerinden hesabınızı oluşturduktan sonra ZRX alabilmek için şu adımları izlemeniz yeterli:

1- Binance’de bulunan hesabınıza Bitcoin gönderin. Bunun için sayfanın sağ üst kısmında yer alan Funds bağlantısının üzerine gelerek Deposits&Withdrawals‘a tıklayın.

2- Açılan sayfada yer alan arama kutucuğuna BTC yazarak Bitcoin’i bulun ve hemen yanında yer alan Deposit‘e tıklayın.

3- Burada sizin için oluşturan cüzdan adresinizi kopyalayın ve Bitcoin’lerinizin bulunduğu borsa ya da cüzdan üzerinden bu adrese Bitcoin gönderin. Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza 15 dakika içinde geçecektir.

4- Bitcoin’leriniz hesaba geçtiyse Binance logosunun yanında yer alan Exchange bağlantısı üzerinden Basic‘i tıklayın.

5- Açılan sayfada ZRX/BTC çiftini bularak tıklayın. Ardından grafiğin altında yer alan Buy bölümünden satın alımınızı gerçekleştirin. Burada yer alan Price bölümüne almak istediğiniz fiyatı, Amount bölümüne ise almak istediğiniz ZRX miktarını girin ve Buy ZRX’e basın. Daha kolay bir şekilde satın almak isterseniz Market sekmesi üzerinden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.