Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu nasıl anlaşılır?

Kripto dünyasında bir projenin dolandırıcılık aracı olduğu nasıl anlaşılır?

Kripto para birimlerini destekleyen teknoloji, birçok insan için oldukça karmaşık olabilir. Kripto para birimlerinin teknik doğası ve kullanılan jargon teknolojiye eğilimli kişiler de dahil olmak üzere herkesin kafasını kolayca karıştırabilir. Bu durum herhangi bir yasal düzenlemenin olmamasıyla birleşince dolandırıcılık aracı olarak kullanılacak coin’ler ve planlar yaratmak için uygun bir ortam oluşturdu.

Kripto para piyasası, büyük kazançlar elde etme olasılığı nedeniyle insanların ilgisini çekiyor. Bu nedenle piyasa birçok kişinin hızlı kazanç elde etme ümidiyle paralarını yatırdığı spekülatif bir yuva halini aldı. İyi coin’leri, çürük coin’lerden ayırmak zorlaştı. Dolayısıyla kontrollerin az, parasal hacmin geleneksel finans piyasalarına göre düşük olduğu bir ortam olan kripto dünyası dolandırıcılar için verimli bir üreme alanı. Bu devrimsel ancak henüz emekleme dönemindeki sektöre girmeden önce düşünülmesi gereken en önemli şey neye yatırıp yapıp yapılmaması gerektiğini saptamaktır.

Bir coin’i dolandırıcılık aracı olarak tanımlamak için şunlara dikkat edilmeli:

1- Gerçekçi olmayan iddialar

Günlük ya da aylık geri dönüş oranları vaat ederek kripto dünyasına yatırım yapmaya çağıran sistemler oldukça yaygın. Dürüst olmak gerekirse bir gecede zengin olmanın cazibesi herkesi çekebilir ve bu, bu tür programlara katılmak için itici bir motivasyon oluşturabilir. Bununla birlikte pratikte sürekli sabit karlar oluşturmak imkansız. Sabit bir getiri teklifi, sabit bir gelir kaynağı gerektirir ve bir ürün veya hizmet satmadıkça yüksek, garantili kar oranlarını sürdürebilmenin tek yolu bir ponzi planıdır.

Kripto para topluluğunda gerçekçi olmayan iddialarla insanları teşvik eden genel olarak üç sahte düzen var.

Bunlar aşağıdaki gibi:

A) Bulut madenciliği hizmetleri

Madencilik, kripto para ağında işlemlerin güvenliğini sağlamak adına karmaşık matematiksel denklemleri çözmek için gelişmiş donanımların kullanıldığı bir süreçtir ve madenciler çabaları için kripto para ile ödüllendirilirler. Hileli bulut madenciliği siteleri, bir Bitcoin madenciliği operasyonuna girmeye ve kendi madencilik donanımınızı satın almanıza gerek kalmadan yalnızca küçük bir sermaye ile madencilik ödülleri kazanma fırsatı sunuyor. Bu sürekli olarak sisteme yeni kullanıcı kaydı olduğu sürece size ödeme yapabilecek bir ponzi programıdır ve eğer akarsu kurursa her şey çöker, tüm paranızı kaybedersiniz.

Bilinen bulut madenciliği dolandırıcılıkları şöyle: Hashinvest, Biteminer, Hashpoke, Cointellect, HashOcean, Gawminers.

B) Bitcoin yatırım paketleri (BIPs)

Bitcoin yatırım paketleri, küçük ödeme yapılarıyla yüksek getiri sağlayan yatırım programlarıdır. Size her gün veya haftada bir sabit bir ödeme almaya hak kazandıran ve genellikle başlarda çok karlı olan bir abonelik paketi satın alarak başlarsınız. Bununla birlikte kullandığı ponzi yapısı nedeniyle yaşam döngüleri sınırlıdır ve az sayıda yeni kullanıcı kaydı almaya başladıklarında kapanırlar. Çoğu zaman Bitcoin yatırım paketleri, kafa karıştırıcı kelimeler kullanarak inanılır görünürler.

C) Ağ pazarlama

Ağ pazarlamının (MLM) ortak bir özelliği, çoğunlukla referans planlarına bağlı olarak gerçek tekliflerinin veya hizmetlerinin belirsizliğidir. Bazı tipik referanslı link yapısı, belirli bir kripto para ile ilgili yatırım şemasını tanıtan kişileri içerir ve katılımın tek yolu başvuru linklerini tıklamaktır. MLM’lerin tespit edilmesi son derece kolaydır, çünkü ana gelir kaynağı, gerçek kripto para birimleri ile uğraşmak yerine affiliate marketing ile elde edilir.

Örnek olarak Onecoin, Centurion Coin bu kategoriye girer.

Özetlemek gerekirse dikkat edilmesi gereken ortak özellikler şunlardır:

-Garantili yüksek kar/faiz oranları
-Refferral/affiliate planları
-Gerçekten nasıl çalıştığına dair belirsiz ayrıntılar
-Kurucu ekip veya şirket hakkında az bilgi
-Para çekme konusunda zorluk çıkarma

‘Günlük sabit bir gelir kazanın’ temalı bir çağrı duyduğunuzda yapılması gereken en iyi şey arkanızı dönüp koşmaktır.

2- Kod temelinin yokluğu

Kripto para birimlerinin çoğunluğunun açık kaynaklı olduğu göz önüne alındığında kapalı kaynaklı veya kod temelini ortaya koymayan projeler daha az güvenilir görünüyor. Kapalı kaynak olan tüm kripto paralar dolandırıcılık olmamasına karşın dolandırıcılık olarak işaretlenmiş tüm kripto paralar kod temellerini açığa vurmaz veya hiç yoktur. Kapalı kaynak olmalarının nedeni hiç kod temeli bulunmaması olabilir.

Açık kaynak kodu kod temelinin herkes tarafından serbestçe kullanılmasını sağlar, yeniden dağıtılabilir ve değiştirilebilir. Açık kaynaklı kodlar doğası gereği herkesin kodlara bakmasına ve kodları gözden geçirmesine izin verir.

3) Anahtar bilgilerin yokluğu

A) White Paper yokluğu

Bir White Paper (Teknik Belge) belirli bir kripto para hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri derinlemesine içerir. Teknik belgeler, herhangi bir kripto paranın ana kayasını oluşturur ve yokluğu dolandırıcılığa işaret eder.

B) Hayalet takım üyeleri

Kurucular ve geliştirici ekip hakkında bilgi bulunmaması, o projenin dolandırıcılık aracı olabileceğine işaret eder. Herhangi bir projenin güvenilirliği büyük ölçüde kurucuların ve geliştiricilerinin deneyimi, yetkinliği ve uzmanlığına bağlı.

Son sözler

Merkeziyetsizlik içeren kripto para birimlerinin halka açık tamamıyla şeffaf bir defter ve herkesin görebileceği bir açık kaynak kodu gibi benzersiz özellikleri vardır. Aldatmacalar ve ponzi planları bu ortak özelliklere sahip değildir, genellikle merkezileştirilmiş ve opaktır. Bu dolandırıcıların ağına düşmemek için en iyi yol yukarıda listelenen ortak özelliklerin belirlenmesidir. Daha da önemlisi, kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı ve bunlara güç veren temel teknoloji hakkında bilgi ve birikim elde etmek. Doğru bilgi sizi bu dolandırıcılıklara karşı muhakkak koruyacaktır.