Bitcoin balinaları nedir ve kripto para birimlerini nasıl etkiler?

Bitcoin balinaları nedir ve kripto para birimlerini nasıl etkiler?

Kripto para birimleri alanı 2009 yılından bu yana eleştiriliyor. Bu süre zarfında az sayıda kişi Bitcoin‘i ve birkaç altcoin‘i benimseyerek piyasanın balinaları haline geldiler.

‘Balina’ terimi, büyük kripto varlıklarını kullanarak piyasayı manipüle edebilen kişi veya bir grubu ifade ediyor. Balinalar, kripto ekosistemi için bir metafor olan okyanusun büyük oyuncuları… Piyasadaki son trend, küçük yatırımcıların (küçük balıklar) biraz para kazanabilmek için dev oyuncuların kendi yararları için yarattığı dalgaları gözleme üzerine. Bitcoin gibi kripto para birimleri yerine daha küçük hacimli altcoin’leri hedef alırlar. Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, görünürde 1 milyon adet Bitcoin’e sahip olan kripto alanındaki en büyük balına olarak kabul ediliyor.

Balina tespiti

Küçük tüccarlar için bir balinanın ne zaman alıp sattığını bilmek oldukça önemli. Yanlış bir karar ağır bir kayıpla sonuçlanabilir. Dolayısıyla piyasa trendini dikkatle gözlemlemek mühim. Son zamanlarda bu büyük oyuncuları tespit edebilmek için birçok program geliştirildi. Elbette bunların hiçbir kesinliği yok. Kripto piyasasını daha iyi anlamak için programlardan ziyade manuel olarak işe koyulmanız önerilir.

Bir balina alımı nasıl tespit edilir?

Küçük balıklar için balinaların sipariş defterinde görünmesini beklemek çok önemli. Aşağıda balinaları avlayabilmenize yardımcı olabilecek birkaç ipucu yer alıyor.

İpucu 1: Teklif boyutunda olağan dışı bir artış için sipariş defterini (order book) kontrol edin

Örneğin, ortalama alış miktarının 1000, satış miktarının ise 2000 olduğunu varsayalım. Ortalama alış miktarından daha büyük alış miktarları varsa bu durum bir balinanın o kriptoya girmek istediğine işaret edebilir.

İpucu 2: Piyasa durgun olduğunda fiyattaki ve volatilitedeki değişiklik

Genel olarak bir coin oldukça sabit bir fiyat aralığında hareket ediyorsa ve aniden volatilite ile fiyatta bir artış yaşarsa bu bir balinanın veya bir grup balinanın varlığını gösterir.

İpucu 3: Satış hacmine karşı alış hacminde çıkıntı arayın

Genellikle bir kripto piyasasında alım ve satım hacimleri eşit oranda bölünür. Fiyat arttıkça alıcıların oranı yüzde 70, satıcıların oranı ise yüzde 30 olabilir. Fiyat düşmeye başladığında da tersi olur. Bununla birlikte piyasada bir balina varsa alıcıların oranı kısa sürede yüzde 90’a kadar bir artış görebilir.

Balina satışları nasıl tespit edilir?

Piyasada bir Ayı Balina varsa bu küçük tüccarlar için çok riskli olabilir, çünkü büyük miktardaki varlıklarını tasfiye ederek fiyatları oldukça aşağı çekebilirler. İşte Ayı Balinalarının izini sürmek için ipuçları…

İpucu 1: Muazzam satın alma emirlerinin anında iptallerini izleyin

Piyasayı izlerken büyük bir satın alma emri hızlı bir şekilde kaybolmaya başlarsa bu o kripto paranın düşeceğinin işareti olabilir. Örneğin alış emirlerinde birkaç büyük emir olduğunu ve bir süre sonra ortadan kaybolduklarını varsayalım… Bu durumda büyük bir satış emrine karşı dikkatli olunmalı. Ayrıca satış duvarı olarak da bilinen sipariş defterindeki büyük bir satış, diğer piyasa oyuncularının davranışlarını değiştirebilir ve kripto paranın fiyatını düşürebilir.

İpucu 2: Kısa süre içinde fiyatta güçlü bir dalgalanmanın olup olmadığının kontrol edin

Bir kripto parada kısa sürede artan bir fiyat görmeniz balinalara işaret edebilir ve roket misali arttığı gibi aniden ölür. Fiyat dalgalanması haberler veya başka nedenlerden dolayı oluşmamış olabilir fakat balina varlığı nedeniyle olabilir. Fiyat artışı balinaların istediği seviyeye ulaştığında tüm varlıklar satılarak çöpe atılmaya başlanır.

İpucu 3: Hacimde güçlü momentum

Hacimdeki anormal bir büyüme bir balinanın içeride olduğunu gösterir. Örneğin hacim rutin hacimden üç kat daha büyük olduğunda bu bir balinanın veya balina grubunun işi olabilir. Bir yandan hacmin yükseldiğini bir yandan da satış miktarının daha da arttığını gözlemliyorsanız bu durum ivmenin değişmekte olduğunu gösterir.

Piyasa ani ve beklenmedik bir şekilde çöktüğünde balinalar hep suçlanır. Birçok kripto meraklısı balina olmak için neye ihtiyacı olduğunu merak ediyor. Birkaç foruma ve kripto uzmanına göre bir balina olarak nitelendirilebilmek için yaklaşık 1000 ile 10.000 Bitcoin gerekiyor.