Rehber: iOS kullanıcıları için 2017’nin en iyi 5 Bitcoin cüzdanı

Rehber: iOS kullanıcıları için 2017’nin en iyi 5 Bitcoin cüzdanı

Daha önce rehber yazısında android kullanıcıları için en iyi Bitcoin cüzdanlarına yer vermiştik. Şimdi ise iOS platformunda kullanabileceğiniz Bitcoin cüzdanları arasında en iyi seçenekleri inceledik.

Her şeyden önce hatırlatmakta yarar var ki Bitcoin‘lerinizi telefonunuzda yer alan bir uygulamada saklamak pek de güvenli bir yöntem değil. Neden? Birincisi telefonunuz çalınabilir ve şifreniz ya da parmak izi sensörünüz olsa dahi yetenekli bir hırsız cüzdanınıza erişebilir. İkinci olarak, telefonunuzu kaybedebilir ya da kırabilirsiniz.

Başınıza bu gibi olaylar gelmeden önce cüzdanınızı kurarken yazacağınız 12-24 kelimeden oluşan şifreyi bir yedek olarak kenarda saklayabilirsiniz. Bu kelimeler, sizin Bitcoin’lerinizin güvencesidir. Ayrıca buraya yazacağınız kelimeleri bir soğuk depolama yöntemiyle ya da fiziksel bir şekilde korumanızı öneririz.

1- Breadwallet

Listenin başında Breadwallet yer alıyor. Bu cüzdanın sadece iki temel işlevi var: Gönderme ve alma. Kullanımı bu nedenle oldukça basit. Aynı zamanda açık kaynak kodlu bir cüzdan olması biraz daha güvenli olduğu manasına gelir ancak gelişmiş güvenlik önlemlerinin yer almaması, bazı rakipleri kadar güvenli olmayabileceğini gösterebilir.

2- Mycelium

İlk olarak Mycelium’un dezavantajından bahsedelim. Karmaşık ve yeni başlayan biri için kullanımı zor olabilen bir uygulama… Fakat bunun nedeni, gelişmiş güvenlik önlemleri. Sık sık güncelleme alan uygulama, açık kaynak kodlu bir yapıya sahip. Bu da güvenlik puanına ekstra bir katkı sağlıyor.

3- Copay

Copay, BitPay tarafından oluşturulmuş olup ortak imzalı bir cüzdan özelliği taşır. Yani bir işlemi tamamlamadan önce iki kişinin imzası gerekir. Bu durum, hırsızların Bitcoin’lerinizi çalma girişimlerini zorlaştıracak. Copay, bu özelliğiyle sadece iPhone ve iPad’lerde değil, Android ve masaüstü cüzdanlarda da mevcut.

4- Jaxx

Jaxx yeni ve hakkında birtakım tartışmalar dönen bir cüzdan. Cüzdanınızı telefonunuzda veya masaüstünüzde kullanabilmenize olanak tanır. Bitcoin’in dışında Ethereum veya Litecoin gibi birçok dijital para birimini saklayabilirsiniz. Bununla birlikte Jaxx ile ilgili ana tartışma konusu açık kaynak kodlu olmaması. Son zamanlarda cüzdanla ilgili topluluk çevresinde geliştiriciler tarafından gündeme getirilen bir güvenlik endişesi vardı.

Mümkünse Jaxx üzerinde yüklü miktarda Bitcoin bulundurmayın.

5- Airbitz

Airbitz, göz önünde bulundurabileceğiniz bir başka açık kaynak kodlu Bitcoin cüzdanı. Cüzdan basitliğiyle Breadwallet’ı andırıyor ancak başka özellikler de sunuyor. Örneğin, cüzdan üzerinde Bitcoin’i kabul eden çok sayıda işletmenin bir listesini bulabilirsiniz.

Önemli hatırlatmalar

Lütfen mümkünse bir mobil cüzdan kullanırkan aşağıdakileri aklınızda bulundurun:

-Daima cüzdanınız için bir PIN kodu ayarlayın.
-Bir mobil cüzdanda asla büyük miktarda Bitcoin bulundurmayın.
-Cüzdanınızı kurarken size verilen 12 ya da 24 kelimeden oluşan kurtarma şifrenizi güvenli bir yerde saklayın.